Kafkasyalı «İran Türkleri»ni anlattı / Erzurum Gazetesi

اکتبر 4, 2010 at 9:25 ب.ظ. بیان دیدگاه

Kafkasyalı «İran Türkleri»ni anlattı / Erzurum Gazetesi
SAMET ÖZÜNAL(GHA) – Doç. Dr. Ali Kafkasyalı, İran Türklerinin şimdiye kadar yeterince araştırılmayan ve karanlıkta kalan tarihini, dilini ve kültür unsurlarını “İran Türkleri” adlı eseriyle ortaya koydu. Coğrafi, tarihi ve demografik konumundan dil ve edebiyatına, basın ve yayın yapılanmalarından güzel sanatlarına varıncaya kadar, İran Türklerinin bilinmeyen yönlerini ele alan Kafkasyalı, Türk dünyasına önemli bir kaynak eser kazandırdı.

//ESER GENİŞ YANKI UYANDIRDI
Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi (KKEF) Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kafkasyalı, “İran Türkleri” adlı eserini, Türk dünyası araştırıcılarının ilgisine sundu. İran’ın, Türk Dünyası ve Türkiye için büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Kafkasyalı, İran’da, 30 ile 35 milyon civarında Türk’ün yaşadığına vurgu yaparak, Türklerin, Farslar dahil İran’da yaşayan diğer etnik gruplar arasında çoğunluğu oluşturduklarını kaydetti. İran’da hemen hemen her Türk boyundan insan bulunduğunu ve dolayısıyla bu Türk yurdunda tüm Türk kültür unsurlarının bütün canlılığıyla muhafaza edildiğini belirten Kafkasyalı, İran Türklerinin şimdiye kadar yeterince araştırılmayan ve karanlıkta kalan tarihini, dilini ve kültür unsurlarını “İran Türkleri” adlı eseriyle ortaya koyduğunu dile getirdi.

//ESER TÜRK DÜNYASI İÇİN KAYNAK NİTELİĞİNDE
Altı bölümden meydana gelen eserin ilk bölümünde; İran Türklerinin coğrafi, tarihi ve demografik durumunu ele aldığını anlatan Kafkasyalı, “Kitabın ikinci bölümünde, İran Türklerinde dil ve edebiyat konusu işlendi. Üçüncü bölümde İran Türklerinde basın ve yayın, dördüncü bölümde İran Türklerinde güzel sanatlar, beşinci bölümde İran Türklerinde önemli gün ve bayramlar ve eserin son bölümünde ise, İran Türk edebiyatından seçilmiş eserlerden örnekler yer alıyor.” dedi.

//ESER 15 YILDA HAZIRLANDI
Çıkardığı kitabın, 15 yıl gibi oldukça uzun ve zahmetli bir çalışma döneminin ürünü olduğunu anlatan Doç. Dr. Kafkasyalı, “Bu kitabın hazırlanması sürecinde İran’ın bütün yerleşim yerleri tek tek gezilerek buralarda bulunan bilim, sanat ve kültür adamlarının özel kütüphane ve arşivlerinden de faydalanılmıştır. Ayrıca alan araştırması yöntemiyle de pek çok halk bilimi ürünü derlenmiştir.” diye konuştu. Tüm Türk dünyası için ciddi ehemmiyete sahip İran Türklüğünün varlığını, “İran Türkleri” adlı eserinde her yönüyle ve oldukça kapsamlı bir biçimde gözler önüne sermeye çalıştığını anlatan Kafkasyalı, kitabın, şimdiye kadar bu konuda yapılmış en kapsamlı bilgileri barındırdığını ifade etti.

//KAFKASYALI, İRAN TÜRKLERİNİN AŞIK MUHİTLERİNİ DE KALEME ALMIŞTI…
Öte yandan “İran Türkleri” adlı kitabın yazarı Doç. Dr. Ali Kafkasyalı’nın daha önce yayımlanmış eseri “İran Türkleri Âşık Muhitleri”nin, 2009 yılında Tebriz’de Farsça olarak “Menâtık-ı Âşık Türkân-ı İran” adıyla bir basımının yapıldığı öğrenilirken, eserin Ahmed Beşir Şahin tarafından Farsça’ya çevrildiği bildirildi. Türk milletinin kültürel kimliğini ölümsüz kılan âşıklık geleneğinin, İran Türklüğünde de tüm canlılığı ve özgünlüğüyle muhafaza edildiğine dikkat çekilen eserde Tebriz-Karadağ, Urumiye, Sulduz-Karapapak, Zencan, Kum/Save, Horasan/Türkmensahra, Kaşkay Âşık muhitleri anlatılıyor. Kitapta aşık muhitleri anlatılırken, öncelikle demografik yapıları hakkında bilgiler veriliyor, ardından ilgili muhite mensup âşıklar tanıtılıyor, eserlerinden örnekler sıralanıyor. Kitapta ayrıca bu aşık muhitleri çalgı aletleri, âşık, ozan ve edebiyat ocakları, destanları, aşık ocakları gibi özellikleri bakımından da tanıtılıyor.

Advertisements

Entry filed under: تورکییه, تورکجه.

links for 2010-10-04 links for 2010-10-05

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


سون یازیلار

آرشیو-گئچمیش یازیلار

RSS سؤزوموز وئبلاگلار دیزیسی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS حامیان محیط زیست آذربایجان

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS آزربایجان تۆرکجه‌سی دئییم‌لری

 • Be Better Making Use Of These Excellent Security Alarms Tips
  Use caution spreading trip ideas on the web and more ideas here in Fortress Lock and Security Alarm Systems. This is especially true in relation to showing programs on social networks and publishing revisions during holiday. You don't fully realize is reading your options on these blogs. Anyone can be intending on breaking up to your residence continuou […]
 • Home Security System
 • بدون عنوان
 • So Happy With My Home Security System
  I have to get home security Austin TX since recently there has been an increase in crime in my area. My neighbors house got broke into and I was a little concerned that mine would be next. I knew I had to do something to prevent that from happening. After doing some research I decided the best option for me was to get a home security system. It was worth wha […]
 • Tips For Improving Home Security
  If you’re planning to improve your home security Austin, then you’re making a wise decision. These days, you can never be too careful when it comes to securing your property - and taking the required steps to ensure your home isn’t a ‘soft target’ is essential for anyone who cares about their property and their family. With this in mind, we have a few tips t […]

RSS یورد آنلاین کیتاب ائوی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS آلما یولو

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS مسیح‌آغا محمدی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS قایا قیزی(حکایتهای شهربانو، وبلاگ زن متولد ماکو)

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS قاشقایی تورکلوگو

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: